Menu
Home Page

Committee Structures & Terms of Reference

Committee Structure and Membership

2015-16

 

THE GOVERNING BODY

Name of Governor                    Category                      End of Term of Office

Nigel Allsopp                             Parent                           7th February 2017

Liz Beaton                                 Co-Opted                       1st October 2018            

Paula Birtwistle                          Parent                           4th February 2018

Stewart Castle                           Local Authority               9th October 2016

Andrew Clark                             Staff                             25th November 2018

Richard Cope-Lewis                    Parent                           10th March 2018

Lisa Dadds                                 Co-Opted                       1st October 2018

Marina Daughtrey                       Parent                           22nd May 2019

Sarah Goode                              Co-Opted                       1st October 2018

Shane Hawkings                         Co-Opted                       1st October 2018

Jonathan Robins                         Parent                           4th February 2018

Tracie Sperrin                            Co-Opted                       1st October 2018

Wayne Sugg                               Co-Opted                       1st October 2018

Headteacher                              N/A                              Headteacher

 

Chair of the Governing Body - Wayne Sugg

Vice-Chair of the Governing Body - Shane Hawkings

Clerk to the Governing Body - Lisa Williams

 

STRATEGY AND DEVELOPMENT COMMITTEE

Name of Governor                               

Chair of Governing Body

Vice Chair of Governing Body

Chair of FP&P Committee

Chair of T&L Committee

Head Teacher (and SLT by invitation)

 

Chair of the Committee - Chair of the Governing Body

Clerk to the Committee - As appointed at the meeting

 

FINANCE, PREMISES AND PERSONNEL COMMITTEE

Name of Governor                                Date appointed to Committee

Paula Birtwistle                                      10 September 2015

Richard Cope-Lewis                                10 September 2015

Sarah Goode                                          10 September 2015

Jonathon Robins                                     10 September 2015

Wayne Sugg                                           10 September 2015

 

Chair of the Committee - Paula Birtwistle

Vice Chair of the Committee - Vacant

Clerk to the Committee - Lisa Williams

 

TEACHING AND LEARNING COMMITTEE

Name of Governor                                Date appointed to Committee

Nigel Allsopp                                         10 September 2015

Liz Beaton                                             10 September 2015

Paula Birtwistle                                      10 September 2015

Andrew Clark                                        10 September 2015

Lisa Dadds                                             10 September 2015

Marina Daughtrey                                   10 September 2015

Shane Hawkings                                     10 September 2015

 

Chair of the Committee - Liz Beaton

Vice Chair of the Committee - Vacancy

Clerk to the Committee - Lisa Williams

 

HEAD TEACHERS PERFORMANCE REVIEW GROUP

Name of Governor                                Date appointed to Group

Liz Beaton                                             10 September 2015

Jon Robins                                             10 September 2015

Wayne Sugg                                           10 September 2015

 

Chair of the Group - TBE by Group

Clerk to the Group - As appointed at the meeting

 

PAY COMMITTEE

Name of Governor                                Date appointed to Group

Liz Beaton                                             10 September 2015

Marina Daughtrey                                   10 September 2015

Wayne Sugg                                           10 September 2015

 

Chair of the Group - TBE by Group

Clerk to the Group - As appointed at the meeting

 

LINK GOVERNORS

Area of Responsibility

Name of Governor

Staff Link

English and MFL

 

Maths and Computing

 

Science Technology

PE and Sports Premium

Art, Design, Music, Perform

 

History, Geography and RE

 

SMSC

Early Years Foundation Stage

SEND and Pupil Premium

Paula Birtwistle

 

Nigel Allsopp/Liz Beaton

 

Richard Cope-Lewis

Wayne Sugg

Vacant

 

Jon Robins

 

Shane Hawkings

Tracie Sperrin

Marina Daughtrey

Sam Hodder (English)

Andrea Feltwell (mfl)

Sarah Goode (Maths)

Vacant (ict)

Steph Counsell

Andrew Clark

Caroline Madeley (music)

Heather Maynes (arts)

Eleanor Deane (humanities)

Janet Britton (RE)

Emma Sims

Kate Porter

Sasha Allsopp (SEND)

Andrea Sully (PP)

 

Top