Menu
Home Page

Committee Structures & Terms of Reference

Committee Structure and Membership

2019-20

 

THE GOVERNING BODY

 

NAME OF GOVERNOR

CATEGORY

END OF TERM OF OFFICE

Paula Birtwistle (Chair)

Co-Opted

13 July 2021

  Toby Blackburn   Parent   22 March 2022

Stewart Castle

Local Authority

13 July 2021

Becky Frise

  Staff   26 April 2023

Samantha Hodder

Headteacher

n/a

Marina Daughtrey

Co-Opted

21 May 2020

Sarah Goode

Co-Opted

1 October 2022

Shane Hawkings

Co-Opted

1 October 2022

  Lizy Jones   Parent   22 March 2022

Wayne Sugg

Co-Opted

1 October 2022

  Jen Wakefield   Parent   22 March 2022

Vacancy

Co-Opted

 

  Vacancy   Parent

 

 

 

Chair of the Governing Body - Paula Birtwistle

Vice-Chair of the Governing Body - Shane Hawkings

Clerk to the Governing Body - Lisa Williams

 

STRATEGY AND DEVELOPMENT COMMITTEE

Chair of Governing Body

Vice Chair of Governing Body

Chair of FP&P Committee

Chair of T&L Committee

Head Teacher (and SLT by invitation)

 

Chair of the Committee - Chair of the Governing Body

Clerk to the Committee - As appointed at the meeting

 

FINANCE, PREMISES AND PERSONNEL COMMITTEE

Name of Governor                                Date appointed to Committee

Wayne Sugg (Chair)                                11 July 2019

Toby Blackburn                                      11 July 2019

Stewart Castle                                       11 July 2019

Sarah Goode                                          11 July 2019

 

Chair of the Committee -  Wayne Sugg

Vice Chair of the Committee - tbc

Clerk to the Committee - Lisa Williams

 

TEACHING AND LEARNING COMMITTEE

Name of Governor                                Date appointed to Committee

Marina Daughtrey                                   11 July 2019

Stewart Castle                                       11 July 2019

Becky Frise                                            11 July 2019

Lizy Jones                                              11 July 2019

Jen Wakefield                                        11 July 2019

 

Chair of the Committee - Marina Daughtrey

Vice Chair of the Committee - tbc

Clerk to the Committee - Lisa Williams

 

HEAD TEACHERS PERFORMANCE REVIEW GROUP

Name of Governor                                Date appointed to Group

Stewart Castle                                       11 July 2019

Shane Hawkings                                   11 July 2019

Jen Wakefield                                        11 July 2019

 

Chair of the Group - TBE by Group

Clerk to the Group - As appointed at the meeting

 

PAY COMMITTEE

Name of Governor                                Date appointed to Committee

Pula Birtwistle                                        11 July 2019

Marina Daughtrey                                  11 July 2019

Wayne Sugg                                          11 July 2019

 

Chair of the Group - TBE by Committee

Clerk to the Group - As appointed at the meeting

 

LINK GOVERNORS

 

Area of Responsibility

Governor

Staff

  English     LJ  

Health and Safety

TB

JB

Looked After  Children    

JW

 

Maths

PB

 

Pupil Premium

MD

 

Safeguarding 

SH

SH

SEND

MD

 

Technology

TB

 

 

 

Top